contact@domain.com Call Us +84 123 345 5679

Kloaka Z Betonu Czyli Z Plastiku?

Kloaka Z Betonu Czyli Z Plastiku?

pozwolenie na budowę szambaAż do wyboru są gotowe szamba z betonu innymi słowy tworzywa sztucznego. Jedne także drugie mają zalety, aliści również plus wady. Na które w takim przypadku się podjąć decyzję?

ściek betonowe

Wykonuje się je zwykle spośród prefabrykowanych elementów z betonu oraz żelbetowych. Produkowane są zbiorniki jednoczęściowe (jednokomorowe) - przykryte płytą żelbetową także dwuczęściowe - składające się spośród dwóch połączonych skorup (dostępne są podobnie modele wielokomorowe). szamba betonowe są zaizolowane, co zapewnia im szczelność. Wyposażone są w płyty włazowe (okrągłe, kwadratowe to znaczy prostokątne) wykonane spośród żelbetonu plus PCW i otwór inspekcyjny, lokaj do wyciągania nieczystości (z przykrywką blaszany ocynkowanej).

Wadą tego typu szamb jest duży jarzmo. Waga zbiornika o pojemności 8 m^3 (pojemność wystarczająca dla czteroosobowej rodziny) wynosi prawie 4 tony, do tego trzeba doliczyć pokrywę o ciężarze ok. 2 odcień. W taki sposób spory jarzmo zbiornika betonowego przypadkiem motać jego usługi transportowe plus montaż. Producenci szamb betonowych tak bywa zapewniają transport oraz zestaw, dysponując specjalistycznym sprzętem.

Poprzednio toż pojemnik zostanie dostarczony wobec wskazany adres, trzeba przygotować szaniec o szerokości również długości większej o 30 cm od wymiarów zamówionego zbiornika. Wypada również umożliwić dojazd do wykopu samochodu ciężarowego także dać możliwość rozładunek zbiornika tyłem (częściej) innymi słowy bokiem. Pojemnik montowany jest z wykorzystaniem urządzeń hydraulicznych, znajdujących się na samochodzie ciężarowym. Po posadowieniu zbiornika zasadniczego monter układa warstwę spoiny cementowej, na której łączona jest górna część zbiornika. Miejsce łączenia szamb dwuczęściowych jest później kodowanie warstwą zaprawy wodoszczelnej.

Dół gnilny z betonu jest nie ulega wątpliwości solidniejsze od zbiorników plastikowych. Jeśli nad zbiornikiem planujemy np. punkt parkingowe dla samochodu, oznacza to podjazd aż do garażu pożądane byłoby wyłonić właśnie taki rodzaj zbiornika. Dół gnilny betonowe będzie także lepszym wyborem, kiedy mamy zwierzchni poziom wód gruntowych - taki zbiornik, ze względu na swój ciężar, pewniej osadzi się w gruncie. O ile w najbliższej przyszłości planowana jest urządzenie sanitarne, to również będzie starszy rangą preferencja - zaletą zbiorników betonowych jest bowiem niższa cena, a więc nie warto w tym przypadku przepłacać.

Szambo tworzywowe

Wykonuje się je z reguły z polietylenu o wysokiej gęstości i żywicy poliestrowej (wzmocnionej włóknem szklanym). Są trwałe i odporne na korozję chemiczną. Są lekkie - to ich szczególna zaleta - ważą już od 60-70 kg. Przykładowo: pojemnik o pojemności 8 m^3 waży 190 kg, a o pojemności 10 m^3 - 230 kg. Łatwo go w takim razie toczyć dodatkowo montować (jest dozwolone to w zasadzie zdziałać we własnym zakresie), do posadowienia zbiornika nie jest żądany żuraw. Przypuszczalnie się w taki sposób sprawić, że kloaka przestaje nam stanowić potrzebne, skoro wykonano przyłącze kanalizacyjne. Pojemnik taki można jeszcze wykorzystać aż do zbierania deszczówki (po uprzednim oczyszczeniu) czy komuś go odsprzedać - nadaje się do ponownego wykorzystania na szambo lub osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wadą zbiorników plastikowych jest z kolei mała uporczywość na duże obciążenia. Nie zaleca się miejsca nad nimi wyznaczać na parking dla wozów.

W gruntach o wysokim poziomie wód plus gruntach gliniastych (w których być może się gromadzić woda) pojemnik koniecznie powinno się zabezpieczyć poprzednio wyporem. W tym celu należy go obetonować to znaczy osadzić do płyty żelbetowej.